Günümüz dünyasında insanlar; normal beslenmeyi takviye etmek, daha enerjik hissetmek, yeterli derecede alamadığını düşündüğü vitamin ve mineralleri dışarıdan alarak bağışıklık sistemini güçlendirmek, dengeli ve sağlıklı beslenemediği durumlarda vücudunun ihtiyaçlarını karşılamak gibi pek çok amaçla takviye edici gıdalara başvurmaktadır. Takviye edici gıda sektörü, bu gelişmelere paralel olarak her geçen gün büyümektedir.

Duchenne hastalığı, distrofin eksikliği dolayısıyla vücutta kas bütünlüğünün bozulmasına ve kasların yıkımına sebep olur. Vücut, yıkılan kas hücrelerinden yayılan parçacıkları kendisine tehdit olarak algıladığı için ilgili bölgeye bağışıklık tepkisi gösterir. Yıkılan kas hücrelerinin yerini ise yağ dokusu kaplar.

Fibrözü azaltmak, enerjiyi artırmak, bağışıklığı güçlendirmek gibi amaçlar doğrultusunda, Duchenne hastalarının alternatif tedavi uygulamalarına eğilimi de yüksektir.

Tüm Bitkisel Takviye Ürünleri Masum Mudur?

Reçeteli ilaçların aksine, bitkisel ilaçların ve gıda desteklerinin zararsız olduğu, yan etkilerinin olmadığı düşülmektedir. Oysa bitkisel ilaçlar da çok sayıda etken madde içerdiğinden sanıldığı kadar zararsız değildir. En kuvvetli zehirlerin bitkisel olduğunu unutmamak gerekir. Önemli olan uygun kalite, uygun miktar ve uygun süre kullanılmasıdır. En masum bitki bile aşırı kullanıldığında hayati tehlike yaratabilir. Vitamin, mineral, bitki ve gıda takviyeleri, ilaç olarak görülmedikleri için, piyasaya sürülmeden önce ilaç çalışmalarının aksine titiz testlerden geçmemektedir.

Dolayısı ile bu gibi takviyelerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. Hiçbir standardizasyona sahip olmayan ve denetlenmeyen bu ürünler ‘takviye’, ‘bitkisel tıbbi ürün’ adı altında aktarlarda veya internet satış sitelerinde satılmaktadır. İnanç, duygu ve acıları istismar eden insanların yönlendirmeleriyle sağlığınızı tehlikeye sokacak denetimsiz ürünleri kullanmayınız.Eczanelerden alıp kullandığınız ruhsatlı takviyeler hakkında mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz.

Satılan bitkilerin:
▶️ Tür farkı,
▶️ Yetişme koşulları,
▶️ Üretim yöntemi,
▶️ Bulunduğu çevresel faktörler,
▶️ Saklama koşulları,
▶️ Ürünlerin kalitesi,
▶️ İçerik güvenliği
▶️ Satışı gerçekleştiren kişilerin bilgisi veya bilgisizliği gibi faktörler toplum sağlığı açısından büyük tehlike oluşturmaktadır.

Kısaca, doğal olan her ürün güvenli ve zararsız değildir. Bitkisel ürünler sadece şifa kaynağı olarak görülmemeli, riskleri bakımından da değerlendirilmelidir. Yan etkileri, diğer besin ve ilaçlarla etkileşimleri göz ardı edilmemelidir.

Derneğimizin Tavsiyeleri

  • Derneğimizin beslenme konusunda paylaştığı bilgileri Beslenme sayfamızdan okuyabilirsiniz.
  • DMD için kullanılan takviyelere dair bugüne kadar yürütüken klinik çalışmalara  dair yazımıza ise buradan ulaşabilirsniz.
  • Dünyadaki DMD derneklerinin çatı örgütü olan ve üyesi olduğumuz World Duchenne’in takviye kullanımı hakkındaki İngilizce yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.