01.06.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan SUT tebliğiyle “Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi” isimli tıbbi malzemelerin ödeme kuralları yeniden düzenlemiştir.

Hasta alt bezi bedelleri sadece SGK ile sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edildiğinde karşılanmaktaydı. Yapılan düzenlemeyle söz konusu tıbbi malzeme bedelleri, günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere, aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacaktır. Hak sahipleri söz konusu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.

01.07.2022 tarihinden itibaren uzman hekim raporu (e-rapor) ile bulunduğunuz yerdeki SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruları uygun bulananların banka hesap numaralarına her ayın 1 inde hak ettikleri tutarlar rapor süresince otomatik olarak aktarılacaktır.

“Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi Temini Hakkında” konulu yazıyı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yazıda Öne Çıkan Konular

  • Bilindiği üzere hasta alt bezi bedelleri sadece Kurumumuzla sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edilmesi halinde Kurumumuzca karşılanmaktaydı. Yapılan düzenleme doğrultusunda bundan sonra söz konusu tıbbi malzeme bedelleri günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacak olup, hak sahipleri bahse konu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir.
  • Hak sahiplerinin Kurumumuz mevzuatında belirtilen ödeme kural/kriterlerine uygun olarak ikinci ya da üçüncü basamak resmi sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen hasta alt bezi teminine ilişkin uzman hekim raporu (e-rapor) ile ikamet ettikleri ilde bulunan il müdürlüklerimize dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. MEDULA sisteminde hali hazırda kayıtlı olan sağlık raporları süreleri bitimine kadar geçerli olacaktır. Başvuruları uygun bulanan hak sahiplerinin banka hesap numaralarına her ayın 1 inde hak ettikleri tutarlar rapor süresince otomatik olarak aktarılacaktır.
hasta bezi