Ülkemizdeki farklı üniversitelerden bilim insanları tarafından DMD alanına yönelik başlatılan çalışmalar duyuruldu. Bu çalışmalara yönelik devlet desteklerinin artmasını olumlu karşılıyoruz.

DMD Alanında Çalışmalar

Duchenne musküler distrofi (DMD), nadir görülen nöromusküler hastalıklardan biridir. Görülme sıklığının az olması, hem hastalığın hem de bu hastalığa sahip bireylerin sorunlarının ihmal edilmesine neden olmaktadır. Ancak dünya genelinde gerek bilim ve teknoloji, gerekse hasta hakları alanında yaşanan gelişmelerle nadir hastalıklara ve tedavilerine ilgi artmıştır.
Ülkemizde de DMD alanına ilgi gösteren değerli bilim insanlarımızın çalışmaları, bizleri çok mutlu etmektedir. Atatürk Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden bilim insanlarımızın sürdürdüğü projeleri ilgiyle takip ediyor, her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz.

Atatürk Üniversitesinden Duyuru

https://atauni.edu.tr/ataturk-universitesinden-dmd-hastalari-icin-umut-verici-calisma-

Kalıtsal bir kas hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofi hastalığına yönelik Atatürk Üniversitesinde görev yapan bilim insanları tarafından geliştirilen proje 1 Milyon TL destek almaya hak kazandı. 6 farklı disiplinden 9 bilim insanının DMD hastalığına genetik temelli tedavi oluşturulması için araştırma yapacağı projede, DMD hastaları için umut verici yerel tedavi geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu hastalığın tedavisi ile ilgili Atatürk Üniversitesi Aşı Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Demet Çelebi, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Yıldırım ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Taghizadehghalehjoughi ile ekibinin birlikte yürüttükleri gen transferi ve gen taşıma sistemi tasarımı ile ilgili proje, Türkiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) tarafından 2022-AR-GE/Stratejik Sağlık Teknolojilerine Yönelik Ar-Ge Proje Çağrısı kapsamında 1 Milyon TL bütçe ile desteklenmesine karar verildi.

Kastamonu Üniversitesinden Duyuru

https://www.kastamonu.edu.tr/index.php/tr/bilgi/universite-haberleri/4397-universitemiz-tip-fakultesi-her-gecen-gun-basari-ivmesini-yukseltiyor

Tıp Fakültemiz Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Uğur Akpulat’ın yürütücülüğünü yaptığı “Duchenne Musküler Distrofi Hastalarının Kan Dolaşımındaki circRNA’ların Belirlenmesi ve Biyobelirteç Potansiyellerinin Araştırılması” projesi TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı

Dünya genelinde ve ülkemizde 3500 – 5000 erkek doğumunda bir karşılaşılan ve ilerleyici kas kaybı ile karakterize genetik bir hastalık olan Duchenne musküler distrofi (DMD) hastalığının uygulanan tedavi yaklaşımlarına erken yanıt gösteren herhangi bir biyobelirteç bulunmaması ve hastaların yüksek tedavi maliyetlerine katlanmalarına ya da ağır yan etkilere maruz kalmalarına neden olması sebebiyle proje ekibi tarafından çeşitli araştırmalar gerçekleştirildi.

Araştırmalar sonucunda birçok kronik hastalık için potansiyel biyobelirteç olduğu kanıtlanmış circRNA’ların DMD hastalığının seyri boyunca davranışları incelenecek olup biyobelirteç olabilecek circRNA adayları belirlenecek.